31-åring häktad misstänkt för mord i Täby
Den 31-årige mannen häktades idag på sannolika skäl misstänkt för mordet på den 13-åriga flickan i Täby i helgen.
Den 31-årige mannen häktades idag på sannolika skäl misstänkt för mordet på den 13-åriga flickan i Täby i helgen.
Förundersökningsledaren i Palmeutredningen, vice riksåklagare Kerstin Skarp, kan inte lämna några detaljer kring utredningsläget.
Åklagarmyndigheten har fått många frågor om varför åklagaren inte åker till Storbritannien och förhör Assange.
I januari i år sköts en man ihjäl i sin bil i centrala Malmö.
Den information som kan lämnas i ärendet finns på Åklagarmyndighetens hemsida. Överåklagare Marianne Ny har inte någon ytterligare information att lämna om hur ärendet handläggs och ger inga intervjuer så länge ärendet handläggs av brittiska myndigheter.
En kvinna i Halmstad har häktats på sannolika skäl misstänkt för att ha mördat ett spädbarn.
Polis och åklagare vill gärna komma i kontakt med personer som kan lämna ytterligare upplysningar.
Det var efter en lyckad IP-spårning som polisen, efter beslut av åklagare, gjorde husrannsakan hemma hos mannen i en lägenhet i centrala Uppsala den 7 februari 2012.
En sammanfattande redogörelse av åklagarnas arbete med resningsärendena.
Tingsrätten i Södertälje har i dag dömt sexton tilltalade i det s.k. Södertäljenätverket till långa fängelsestraff.