Åtal för bilbränder i Skövde
Tre unga män åtalas för ett flertal bilbränder i Skövde i maj i år. Åklagarna är tillgängliga för media.
Tre unga män åtalas för ett flertal bilbränder i Skövde i maj i år. Åklagarna är tillgängliga för media.
I dag tisdag har ett myndighetsgemensamt tillslag gjorts mot grov organiserad brottslighet på ett antal platser i Malmö. Tillslagen har bland annat skett mot flera växlingskontor.
Åklagaren lämnar en kort information med anledning av att en person i natt anhållits misstänkt för människorov.
Åklagare vid Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet har fått begäran om överprövning i Estoniaärendet. Hon ska nu börja sätta sig in i ärendet och har därför ingen information att lämna för närvarande.
Förundersökningen om misstanke om mord vid Sturkö utanför Karlskrona har lagts ner. Åklagaren är tillgänglig för media.
Den person i Malmö som tidigare i veckan anhölls misstänkt för två fall av grovt vapenbrott har släppts och åklagaren har hävt anhållandet.
Åklagaren har i dag väckt åtal i ett omfattande mål om grov penningförfalskning och sjutton fall av bedrägerier och försök till bedrägeri. Sju av de åtalade misstänks ha varit delaktiga i att på ett systematiskt sätt tillverka femhundralappar som de använt för att handla och växla in riktiga kontanter med. Åklagaren är tillgänglig för media i dag.
Frågan gäller om Patent- och marknadsdomstolen kan vara behörig att pröva en anmälan enligt lagen om internationell rättslig hjälp i brottmål.
Tre personer har i dag åtalats vid Ångermanlands tingsrätt för bland annat grovt narkotikabrott och grovt penningtvättsbrott. Åklagaren är tillgänglig på telefon.
Åklagare vid Särskilda åklagarkammaren har anhållit en person på sannolika skäl misstänkt för två fall av grovt vapenbrott.