Ytterligare en begärs häktad för mord i Hallonbergen
Kammaråklagare Olof Calmvik har i dag begärt ytterligare en person häktad på sannolika skäl misstänkt för mord på två personer i Hallonbergen norr om Stockholm den 7 mars.
Kammaråklagare Olof Calmvik har i dag begärt ytterligare en person häktad på sannolika skäl misstänkt för mord på två personer i Hallonbergen norr om Stockholm den 7 mars.
En 25-årig man som sedan den 17 februari varit häktad på sannolika skäl misstänkt för mord på en 42-årig man i Arboga i augusti 2015 släpptes under förmiddagen i dag på fri fot.
En 30-årig man åtalas i dag misstänkt för terroristbrott alternativt mordbrand i samband med att en föreningslokal/bönelokal i Malmö sattes i brand i oktober 2016. Åklagaren finns tillgänglig för media i eftermiddag.
I dag har åtal väckts i ett uppmärksammat ärende där supportrar från två Stockholmsklubbar träffades för att ha ett stort slagsmål i maj 2015. 26 personer åtalas misstänkta för misshandel, försök till grov misshandel samt anstiftan eller medhjälp till misshandel.
Med anledning av att det kommer många mediefrågor om ett sexualbrottsärende i Halland vill kammaråklagare Ginger Johansson på Åklagarkammaren i Halmstad göra följande förtydligande:
Riksåklagaren har granskat två åklagares handläggning av ett ärende om brott i nära relation där förundersökningen lades ned. Vid en senare tidpunkt dödades kvinnan av den misstänkte mannen. Riksåklagaren anser att åklagarna har brustit i handläggningen av ärendet.
Två personer har begärts häktade på sannolika skäl misstänkta för att ha anlagt branden i Grafikens hus i Mariefred 2014. Åklagaren är tillgänglig för kommentarer efter häktningsförhandlingarna.
Riksåklagaren har idag överklagat två olika hovrättsavgöranden som gäller misshandel av barn. Riksåklagaren vill att Högsta domstolen klargör under vilka omständigheter misshandel av barn kan bedömas som ringa.
En man som är misstänkt för mord på två män i en bil i Kista norr om Stockholm begärdes idag häktad. Mannen greps i Danmark för en dryg vecka sedan och har återförts till Sverige. Åklagaren finns tillgänglig för media efter häktningsförhandlingen.
Kammaråklagare Jens Göransson har idag lämnat in en preliminär bevisuppgift och yttrande till hovrätten för övre Norrland. Åklagaren har idag formellt motsatt sig den dömda personens ändringsyrkanden, vilket innebär att avsikten är att låta rätten pröva ärendet på nytt.