Misstänkta i våldtäktsärende begärs häktade
De tre misstänkta männen i våldtäktsärendet i Uppsala har nu begärts häktade.
De tre misstänkta männen i våldtäktsärendet i Uppsala har nu begärts häktade.
I dag klockan 15.00 hålls en pressträff i Uppsala om ett uppmärksammat våldtäktsärende.
Tingsrätten i Gävle har beslutat om förlängd åtalstid till den 23 februari 2017 i ett ärende angående misstänkt människorov och mord som ägde rum i april 2016.
Riksåklagaren har överklagat hovrättsdomen i det så kallade Brommaärendet och vill att Högsta domstolen ska döma till fängelse på livstid.
Kammaråklagare Jens Göransson har begärt att få anstånd med att yttra sig till den 20 februari 2017.
Förundersökningen om ett våldtäktsärende på Gotland, där en kvinna i oktober anmälde att hon utsatts för våldtäkt, har lagts ned. Männen är inte längre misstänkta för brott i samband med händelsen. Åklagaren finns tillgänglig för media i dag.
Riksåklagaren vill att Högsta domstolen ska pröva om ett beslut från Migrationsverket om uppehålls- och arbetstillstånd som tillkommit under felaktiga omständigheter kan anses utgöra ett sådant tillstånd som krävs för inresa till Sverige enligt utlänningslagen, och om mandärmed kan utesluta ansvar för grovt organiserande av människosmuggling.
I dag kommer dom i ärendet där en polis körde på två personer på ett övergångsställe. Åklagaren är tillgänglig för frågor.
Ecuadorianska myndigheter har överlämnat en skriftlig rapport från förhöret med Assange. Rapporten ska nu översättas.
Tingsrättsdomen om dödsfallet vid Morö Backe torg överklagas inte till hovrätten.